czwartek, 31 marca 2016

Uśmiechnij się jesteś w ukrytej kamerze.

Bardzo  łatwo jest przykleić komuś naklejkę z jakimś przymiotnikiem, niekoniecznie zawsze pochlebnym, lub zaszufladkować kogoś w jakieś szufladce. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy, ale czasami zanim ocenimy kogoś z góry powinniśmy przyjrzeć się bliżej motywom takiego a nie innego postępowania.  Łatwo jest powiedzieć:  Ten dzieciak Kowalskiego jest taki niegrzeczny, ciągle tylko płacze i płacze. Może płacze bo ma jakieś problemy zdrowotne o których my nie wiemy i się nie dowiemy jeśli się nie zainteresujemy, tylko będziemy oceniać.
Łatwo też nam powiedzieć: ta Nowakowska to jest ciągle zła. Może pani Nowakowska właśnie przeżywa jakieś problemy w rodzinie, może zmaga się  z czymś o czym my nie mamy zielonego pojęcia. Nie mamy pojęcia ale oceniamy, zamiast zaproponować jakąś pomoc, wyciągnąć do niej rękę. Łatwo powiedzieć ten nastolatek to chyba będzie jakimś przestępcą, bo źle mu z oczu patrzy. Może ten nastolatek jest wrogo nastawiony do świata bo przybiera postawę obronną. Może ma problemy w szkole o których nie zdajemy sobie sprawy. Może dla niego każde wyjście do szkoły do walka o przetrwanie, bo nie jest akceptowany przez rówieśników ze względu na to, że nie chce się do nich upodobnić. Ma swoje zdanie i swoje poglądy. Zamiast oceniać ludzi z naszego otoczenia powinniśmy raczej spróbować zapoznać się z ich problemami (bo kto takich nie ma) i spróbować im pomóc. Może przekonamy się że to ciągle płaczące dziecko, to wcale nie jest rozwydrzony bachor, tylko wrażliwy, mądry chłopiec który ma problemy z alergią, przez co jest często rozdrażniony bo jako dziecko nie umie wyrazić swojego dyskomfortu w inny sposób. Jeśli zamiast oceniać zapytamy pani Nowakowskiej jak możemy jej pomóc, czy jest coś co możemy dla niej zrobić. Może wtedy zamiast się złościć uśmiechnie się i opowie nam co ją dręczy. Zamiast oceniać nachmurzonego nastolatka zapytajmy go o jego zainteresowania,  może nam opowie trochę o sobie i o swoich problemach.
My też możemy znaleźć się kiedyś w sytuacji bez wyjścia i będziemy potrzebować pomocy od innych. Nie odpychajmy ludzi od siebie i nie zniechęcajmy naszą postawę oceniania i przekreślania z góry.
Uśmiechnijmy się do przechodzącej osoby, pomóżmy starszej pani w sklepie znaleźć  to czego szuka, pomóżmy sąsiadce pozbierać śmieci, które wiatr wywiał z  pojemnika na ulicę. Miejmy otwarte oczy i serca na potrzeby innych. Nie koncentrujmy się tylko na sobie i naszych rodzinach. Niech inni ludzie też nas obchodzą. Myślmy o innych pozytywnie, a pewnego dnia nasze dobro do nas powróci.
  Może jednak zdarzyć się tak, że mimo tego, iż my będziemy chcieli wyciągnąć do kogoś rękę i mu pomóc, możemy zostać odrzuceni przez tą osobę. Nie zniechęcajmy się jednak, tylko rozglądajmy się dookoła. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie  potrzebował naszego wsparcia.
Zapraszam do wyrażenia swoich myśli w komentarzach. Chciałabym jeszcze zaznaczyć że podane przeze mnie nazwiska są przypadkowe.

Pozdrawiam was serdecznie drodzy czytelnicy
Margaritka


4 komentarze:

 1. Od dawna jestem daleka od oceniania. Nikt nikogo nie ma prawa oceniać. Bo niby kto mu dał takie prawo? Każdy jest inny i każdy idzie inną drogą. To jego własne przeżycia tak go ukształtowały, o których my nie mamy pojęcia. Poza tym każdy zachowuje się jak umie. Jeśli jego zachowanie odbiega w jakiś sposób od norm społecznych to dlatego, że nie umie inaczej, nikt go nie nauczył, nie miał właściwych wzorców. Możemy współczuć ale nie oceniać. A najlepiej otaczać wszystko wokół miłością:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby wszyscy mieli takie podejście, ludzie byliby bardziej życzliwi dla siebie nawzajem. ;)

   Usuń
 2. Bardzo pięknie napisane :) O ile świat byłby lepszy, gdyby nie było ludzkiej zawiści i krytyki. Zwykle tak jest, że ci, którzy najwięcej mają złego do powiedzenia na temat innych, nie widzą siebie i swojego zachowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zgadzam się z tym w 100 %, pozdrawiam :)

   Usuń